Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi; ilk önce İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak 1978-1979 Eğitim-Öğretim yılında İstatistik ve Temel Bilimler Fakültesi olarak açılmış, 1982 yılında 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin değiştirilerek kabulüne dair kanununla, Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi olarak kurulmuştur.

11 Şubat 2011 tarih ve 2010/1371 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Fakültenin adı Fen Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Fen Fakültesinde halen İstatistik, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümleri faaliyetini sürdürmektedir.

Fakültenin eğitim süresi 4 yıl olup, eğitim dili Türkçe’dir. Eğitim kalitesini daha ileri götürmek için, fakülte bölümlerinde akreditasyon ve çift dal-yan dal çalışmaları sürdürülmektedir. Aynı zamanda İstatistik, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerinde ikinci öğretim programı da yürütülmektedir. Bunun yanı sıra İstatistik Bölümü’nde hazırlık programı uygulanmakta ve derslerin % 30’u İngilizce verilmektedir.

Ayrıca, 2010 - 2011 öğretim yılından itibaren mezun olan öğrencilerimize pedagojik formasyon sertifika programı uygulanmaktadır.